Czy weksel in blanco to dobry pomysł?

Weksel in blanco to papier wartościowy wykorzystywany w celu zabezpieczenia umów kredytowych na granicy zdolności kredytowej, z pewnymi nieścisłościami, wątpliwościami odnośnie kredytobiorcy. Czy weksel in blanco to dobry pomysł i na co zwrócić uwagę przy jego podpisywaniu?

Czym jest weksel in blanco?

Jak już zaznaczono na wstępie to papier wartościowy, którym można w określonych okolicznościach obracać, czyli sprzedać/kupić. To dla nierzetelnego kredytobiorcy duży problem, ponieważ bank po przesunięciu weksla do marki wyspecjalizowanej w windykacji odzyskuje praktycznie od razu pieniądze, oczywiście w mniejszej skali. Natomiast marka windykacyjna ściga pożyczkobiorcę. Jeden z punktów kluczowych przy wyborze weksla in blanco to ustalenie konkretnych warunków uzupełniania ostatecznej kwoty. Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której pożyczkodawca ma dowolność wpisu na pustym wekslu. To może doprowadzić do ogromnych problemów ekonomicznych. Kolejny ważny punkt to ograniczenie lub całkowita likwidacja możliwości przeniesienia weksla na inny podmiot.

Obietnica wekslowa

Weksel in blanco to o tyle ciekawa forma zabezpieczenia umowy kredytowej, ponieważ nie wymaga się przy niej obecności prawników, notariuszy. Wystarczy typowe porozumienie pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Uproszczenie procedur widać tutaj wyraźnie. Weksel in blanco to pewna obietnica składana przez pożyczkobiorcę, że jednak spłaci terminowo zobowiązanie, niezależnie od aktualnych warunków występujących w zdolności kredytowej. Papier wartościowy charakteryzuje się praktycznie natychmiastową zapadalnością, jeżeli klient nie wywiązuje się z deklaracji.

Czy warto się zdecydować na weksel in blanco?

Tak, ale pod warunkiem, że jesteś przekonany, że zadłużenie spłacisz, a w twojej zdolności kredytowej występują pewne braki. Ewentualnie przekieruj się na rynek parabankowy, gdzie w niektórych ofertach chwilówek nie wymaga się nawet sprawdzania BIK, ale jedynie bazy w Biurze Informacji Gospodarczej i rozproszonych rejestrach pozabankowych. Weksel in blanco to raczej bezpieczne zabezpieczenie, w którym formalności dopełnia się błyskawicznie z dużą elastycznością. Weksel podpisują zawsze dwie strony we własnej obecności.

Zobacz także:  Niespłacona chwilówka i co dalej?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.