A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 272

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/djunior/domains/sprawdzamybanki.pl/public_html/system/codeigniter/core/Exceptions.php:183)

Filename: hooks/pick_language.php

Line Number: 31

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/djunior/domains/sprawdzamybanki.pl/public_html/system/codeigniter/core/Exceptions.php:183)

Filename: hooks/pick_language.php

Line Number: 31

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/djunior/domains/sprawdzamybanki.pl/public_html/system/codeigniter/core/Exceptions.php:183)

Filename: drivers/Session_cookie.php

Line Number: 701

Sprawdzamy Banki | Blog | Tagged: banki

Blog

Spłata kredytu przed czasem

September 11, 2017

Kredyt jako opcja szybkiej gotówki jest bardzo wygodna. Jednakże później należy pamiętać o jego terminowej spłacie. Warto wiedzieć, że dopuszczalna jest spłata kredytu przed terminem jego ostatecznej spłaty.

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu dają klientom przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Przepisy dotyczą sytuacji, gdy klient spłaca kredyt przed terminem wskazanym w umowie. W takiej sytuacji jednocześnie następuje obniżenie całkowitego kosztu kredytu, stawia bank przed obowiązkiem zwrotu części kosztów(proporcjonalną część pozostałych elementów składających się na całkowity koszt kredytu). Zgodnie z przepisami bank jest zobowiązany do zwrócenia części poniesionych przez kredytobiorcę kosztów dotyczących tego okresu(czas skrócony obowiązywania umowy).

W związku z niskimi zwrotami kosztów przedwcześnie spłaconych kredytów pojawiają się skargi u Rzecznika Finansowego. Chodzi przede wszystkim o prowizję, która jest z góry pobierana za cały okres kredytowania. W przypadku, gdy okres ten został skrócony bank powinien zwrócić część prowizji już zapłaconej przez klienta. Z tych powodów Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stoją na stanowisku, że kredytobiorca powinien odzyskać chociaż proporcjonalną część poniesionych kosztów. Proporcjonalny zwrot kosztów dotyczy elementów w umowie ujętych jako składowe całkowitego kosztu kredytu.

Read More »