Blog

Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny?

March 4, 2020
Written by ghvwilwowfyfoqjrika

Masz kilka kredytów? Miesięcznie musisz spłacać wiele rat a i ich suma zaczyna być dla Ciebie obciążeniem? Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, który może rozwiązać Twoje dotychczasowe problemy.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

W największym skrócie jest to kredyt udzielany na spłatę innych kredytów. Jest to więc idealny sposób na połączenie kilku kredytów i obniżenie dotychczasowych rat. Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłatę praktycznie każdego zobowiązania kredytowego: pożyczki gotówkowej, kredytu samochodowego, kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej, innego kredytu konsolidacyjnego, karty kredytowej, debetu w koncie, a nawet pożyczek pozabankowych.

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które nie radzą sobie z dotychczasową obsługą swoich comiesięcznych zobowiązań. Jeżeli więc często brakuje Ci środków na terminowe regulowanie rat, to warto wówczas skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Uzyskanie takiego kredytu da dwie korzyści:

  • raty ulegną zmniejszeniu
  • zamiast kilkunastu rat zostanie nam tylko jedna

O ile raty mogą się obniżyć i czy jest to opłacalne? Wszystko uzależnione jest od kilku czynników. Najlepiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie:

Marek posiada obecnie 4 pożyczki gotówkowe. Każda z nich ma oprocentowanie 9,99% i została przyznana na okres 60 miesięcy. Na dzień dzisiejszy łącznie zostało mu do spłaty 50 tys zł. Suma jego miesięcznych rat wynosi 1062 zł

Marek korzysta z oferty kredytu konsolidacyjnego. Jego oprocentowanie to 7,99%, a prowizja wynosi 0%. Dodatkowo Marek decyduje się wydłużyć okres kredytowania do 96 miesięcy. Jego nowa miesięczna rata wyniesie więc 706 zł.

Jak widać miesięczna rata uległa zmniejszeniu aż o 350 zł. Jeżeli ta kwota sprawi, że będziemy żyli spokojniej, to warto z takiej opcji skorzystać. Jeżeli jednak nie mamy noża na gardle, to nie będzie to opłacalne. Dlaczego? Można to bardzo łatwo policzyć. W pierwszym przypadku kwota, którą oddamy do banku wyniesie 63.726 zł, czyli kredyt ten będzie nas kosztował 13.726 zł. W drugim przypadku kwota ta będzie wynosiła 67.831 zł, co oznacza, że poniesiony przez nas koszt to 17.831 zł. Pozorna więc oszczędność sprawi, że tak naprawdę nasz kredyt będzie dużo droższy. W efekcie może to rzutować na dalszą naszą przyszłość. Dlatego tak bardzo istotne jest to, aby dokładnie przeanalizować nasze możliwości finansowe i sprawdzić, czy faktycznie będzie nas stać na spłatę kredytu konsolidacyjnego. Jeśli stwierdzimy, że tak to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby taki kredyt zaciągnąć.