Blog

Konsolidacja

Czym jest konsolidacja.

Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów w jeden. Jest to kredyt na mniejszy procent z mniejszą ratą. Przy konsolidacji wydłuża się jednak okres kredytowania. Mamy za to mniejszą ratę, którą z pewnością będzie nam o wiele łatwiej spłacić niż kilka kredytów. W internecie można znaleźć specjalny kalkulator konsolidacyjny. Taki kalkulator jest narzędziem, dzięki któremu można obliczyć jakie będziemy mieć korzyści, jeżeli skonsolidujemy nasze dotychczasowe zobowiązania. Konsolidację cechuje przede wszystkim to, że zamienia się kilka drogich zobowiązań kredytowych na jedną pożyczkę, której rata będzie z pewnością niższa niż suma rat pożyczek jakie spłacamy. Chcąc sprawdzić co da nam konsolidacja wystarczy wpisać podstawowe parametry do kalkulatora konsolidacji. Sam sprawdzi ile nas będzie kosztował taki kredyt i tym samym będziemy mogli zadecydować, czy jest to dla nas korzystne.

Jakie mamy rodzaje kredytów konsolidacyjnych.

Konsolidacja w zależności od banku może opierać się na zupełnie innych zasadach. Można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są nimi kredyt konsolidacyjny hipoteczny i kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego konsolidacja zadłużenia związana jest z zabezpieczeniem przez bank wierzytelności. Takie zabezpieczenie wykonuje się poprzez założenie hipoteki na nieruchomość jaka należy do kredytobiorcy. Kredyt tego typu, przez to że ma wysoki poziom zabezpieczenia pożyczonych pieniędzy, charakteryzuje przede wszystkim niskie oprocentowanie w granicy 5%. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny charakteryzuje również długi okres spłaty. Może być on spłacany nawet przez okres 35 lat. Kwota przyznawana kredytobiorcy również może być bardzo wysoka i waha się w przedziale od 70 do 80% wartości nieruchomości na jaką została założona hipoteka. W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego, jest to kredyt jaki nie wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości na rzecz banku, który tego kredytu udziela. Nie ma solidnego zabezpieczenia takiego kredytu, przez co warunki jakie proponują banki są mniej korzystne. Maksymalna kwota przyznanego kredytu jest niższa i waha się do dwustu tysięcy złotych. W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest również krótszy maksymalny okres spłaty, który nie przekracza dziesięciu lat. W co niektórych bankach okres spłaty kredytu może być jeszcze mniejszy. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest droższy od kredytu zabezpieczonego hipoteką. Rzeczywiste oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest wyższe w większości przypadków od 10%, a są nawet oferty w jakich przekracza on 20%.

Konsolidacja jest korzystna nie w każdym przypadku. Mając kilka drogich kredytów, które jest nam ciężko spłacić konsolidacja będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Warunkiem jaki daje nam korzyść z konsolidacji jest oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, które powinno być mniejsze od oprocentowania kredytów jakie zostały poddane konsolidacji. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny będzie miał kilka zalet. Przede wszystkim wysokość miesięcznych rat będzie niższa, będzie niższe oprocentowanie kredytu, a także proces obsługi zadłużenia będzie mniej skomplikowany i mniej czasochłonny. Będziemy mieć również większą kontrolę nad naszym domowym budżetem. Taki kredyt ma jednak i kilka wad. Wydłużenie okresu kredytowania sprawia, że dłużej będziemy czekać na uzyskanie pełnej wolności kredytowej. Kwota sumaryczna odsetek będzie wyższa, kiedy wydłuży się okres spłaty kredytu.