Blog

Kredyt gotówkowy na pilne wydatki

Awaria niezbędnego sprzętu domowego i konieczność zakupu nowego, czy jakaś bardzo korzystna i niepowtarzalna okazja zakupu wiążą się często z nie mogącymi czekać wydatkami, a jednocześnie są to wydatki bardzo wysokie. To sprawia, że nie można ich zrealizować za pomocą aktualnie posiadanych środków, a nie ma też czasu na to, aby odpowiednia kwotę uzbierać. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Oferta jest bardzo szeroka, więc warto zadbać o to, aby zaciągany kredyt był na jak najkorzystniejszych warunkach.

Ile kredyt kosztuje?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, za który trzeba zapłacić. Oczywiście nie od razu, ale później w postaci odsetek. Kredyt taki wiąże się wiec z dodatkowymi kosztami. Oczywiście są to koszty warte tego, że można swoje wydatki zrealizować niemal od ręki. Jednak naturalne jest, że wybiera się kredyt, który będzie kosztowała jak najmniej. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszty kredytu jest wysokość jego oprocentowania, która informuje bezpośrednio o tym ile kredyt będzie kosztował. Jednak sporo zależy tez od tego, jaki rodzaj oprocentowania będzie miał wybrany kredyt. Jeśli jest to oprocentowanie stałe, to w zasadzie sprawa jest prosta. Taka jego wysokość, jaka została ustalona przy spisywaniu umowy, będzie obowiązywać przez cały okres spłaty. Trochę inaczej jest przy oprocentowaniu zmiennym. W tym przypadku wysokość oprocentowania będzie większa, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone, ale może być też mniejsza, jeśli zmiany stóp pójdą w odwrotnym kierunku. Oprocentowanie zmienne jest to bardziej ryzykowna opcja, ale jednocześnie można też na niej zyskać.

Co jeszcze jest istotne?

Spoglądając na daną ofertę warto zwrócić uwagę na to, ile będzie trwała spłata kredytu oraz jak wysokie będą miesięczne raty. To w dużym stopniu decyduje bowiem o tym, czy spłata będzie uciążliwa. Jeśli rozważamy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, to trzeba się zorientować, na jakich warunkach jest to możliwe i czy nie wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami. Jeśli chcemy, aby każda kolejna rata kredytu była coraz mniejsza, to możemy wybrać kredyt z ratami malejącymi. Wtedy odsetki będą naliczane od tej kwoty, która pozostała do spłacenia. To spowoduje, że pierwsze raty będą dość duże, ale ostatnie będą już składały się prawie wyłącznie z kapitału, a ich część odsetkowa będzie minimalna.