Blog

Kredyty gotówkowe – co jest dostępne na rynku?

December 24, 2014
Written by admin admin

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form zdobycia środków na niemal dowolny cel. Oczywiście po jego zaciągnięciu trzeba go spłacać wraz z odsetkami, ale jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że dzięki pozyskanym środkom można swoje marzenia i bieżące potrzeby zrealizować niemal od razu, bez konieczności długiego, czasem wieloletniego odkładania. Co ważne na rynku jest dość szeroka oferta jeśli chodzi o kredyty i jest ona dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm. To z kolei sprawia, że nie jest zbyt trudnym zadaniem znalezienie oferty najbardziej optymalnej dla siebie, czyli również takiej, w której sama spłata kredytu nie będzie jakąś dużą uciążliwością.

Jaki kredyt?

Dostępne na rynku kredyty gotówkowe są bardzo różne jeżeli chodzi o ich koszt i warunki spłaty. Co więcej niektóre rodzaje kredytów będą bardziej lub mniej korzystne od tego, jak będzie się zmieniać sytuacja w gospodarce i na rynkach finansowych. Ale po kolei. Generalnie najważniejszym elementem wpływającym na koszt kredytu jest oprocentowanie. Zwykle jego wartość wacha się miedzy kilka do kilkanaście procent wartości kredytu. Do wyboru mamy oprocentowanie stałe lub zmienne. To pierwsze ma stałą wartość przez cały okres kredytowania, więc kredytobiorca nie musi specjalnie martwić się zmianami stóp procentowych. Z kolei wartość oprocentowania zmiennego właśnie od tych stóp zależy. Zawsze jest to pewne ryzyko, gdyż w przypadku podniesienia stóp oprocentowanie będzie większe, ale z drugiej strony jest to również szansa na niższe koszty kredytu, jeśli stopy procentowe zostaną obniżone. Mamy także możliwość wyboru kredytu z ratami stałymi lub z ratami malejącymi. W pierwszym wypadku przez cały okres kredytowania będziemy spłacać raty o tej samej wysokości. W drugim zaś wysokość rat będzie systematycznie maleć, gdyż oprocentowanie będzie naliczane od wartości kapitału, który pozostał do spłacenia. Może to być rozwiązanie korzystniejsze, ale trzeba pamiętać, że pierwsze raty będą dość wysokie. Jeszcze inna ciekawą opcja jest kredyt w obcej walucie, jak na przykład dość popularne kredyty we frankach lub euro. Tu jednak jego opłacalność będzie również w dużej mierze zależała od tego, jakie będą kursy walut w przyszłości.

Formalności kredytowe

Różnie wygląda sprawa z załatwianiem formalności kredytowych w różnych bankach, ale generalnie w wielu przypadkach elementem działań marketingowych banku jest redukcja formalności do minimum. Coraz częściej istnieje też możliwość załatwienia wielu spraw formalnych drogą online. Wszystko będzie zależeć od tego jaka jest kwota kredytu lub też tego, czy kredytobiorca ma na przykład konto w danym banku itp. W każdym razie trzeba posiadać zdolność kredytową, której elementem są m.in. odpowiednie dochody, zabezpieczenie kredytu (np. majątkowe, poręczenie żyranta) czy też dobra przeszłość kredytowa w BIK-u. W przypadku niektórych kredytów, zwłaszcza na niższe kwoty wymagania banku nie zawsze są bardzo rygorystyczne, ale pewne minimum trzeba spełniać.